top of page
  • Nota Bene Arts

Канада, Виннипег: Прості речі / Простые вещи - 6. Про медицину Манітоби

Это копия моих постов с Фейсбука, объединённых темой первых шагов в Канаде. Напоминаю, что все посты написаны на двух языках - сначала идёт текст на украинском, а затем - на русском.


Прості речі - 6

Безкоштовна медицина – за що доводиться платити й інші медичні питання.

Здрастуйте, мої улюблені.

Вітаємо у Вінніпезі всіх, хто прибув, і бажаємо доброї дороги всім, хто ще в тiльки ще їде.

Сьогодні я хочу розповісти трохи про медицину Манітоби.

Ми всі знаємо, що медичне обслуговування у Канаді безкоштовне. Але за деякі медпослуги манітобцям доводиться платити зі своєї кишені. Не за всi, не всім, i не завжди, тому що є винятки (про деякі я розповім).

Саме на мій погляд, неприємне - це необхідність платити за послуги швидкої допомоги. Для мешканців Вінніпега це коштуватиме 250 канадських доларів. Ой, не робіть такi очi! — ще нещодавно ця послуга обходилася нам у 450 дол.

До речі, якщо ви не мешканець Манітоби, то ця послуга коштує 926 дол.

І що ж робити, якщо раптом людинi стало погано? Ось тут потрібно задуматися про те, наскільки дуже погано. Якщо питання життя і смерті, то, звичайно, потрібно дзвонити 911 і викликати допомогу. Якщо все не так погано, то можна потихеньку і своєю машиною їхати до найближчого госпиталю. Канадці, зазвичай, так і роблять. Я знаю людей, які добиралися на своiй автiвки до лiкарнiз проломленою головою, з інфарктом і навіть-не повірите!-зі зламаною ногою. Правою! Тієї, якій на педалі тиснути доводиться!

Більш безпечний варіант - викликати таксі. Причому якщо пояснити, що ситуація екстрена і їхати треба до лікарні, то, сподіваюся, вони приїдуть швидко.

Якщо ж вибору немає і потрібно викликати швидку, викликайте. Швидка допомога приїде швидко. Середній показник по Канаді – 7 хвилин. Звичайно, якщо ви десь у парку за містом, це буде довше. У самому Вінніпезі зазвичай 4-5 хв. Можливо і швидше. Але це не обов’язково буде машина швидкої допомоги з лікарями. Лікаря в машині, в принципі, не повинно бути. Повинні бути парамедики. Так ось, у вашому виклику виїдуть усі - пожежники, поліція та медпрацівники. Нехай вас це не бентежить. До вас приїдуть люди, котрі знають, що роблять. Нам доводилося викликати швидку допомогу на будинок і вже за 2 хвилини біля дверей стояв пожежний автомобіль (просто пожежна частина поруч). Пожежники увійшли до будинку, двоє почали надавати допомогу, а один став розмовляти с родичам. Ну, типа, як та що трапилось? Чи було таке раніше? Ну, таке разен...Ми, всі на нервах, довго і плутано намагалися пояснити, що і як. Ну, розумієте, коли панікуєш, не дуже виразно пояснюєш. А чоловік слухав, кивав головою і нічого не записував, що трохи дратувало. Ще через 3-4 хвилини приїхала Ambulance (швидка, як ми її собі уявляємо). Увійшли парамедики і відразу відтіснили пожежників, які здали пацієнта з рук на руки. Що вразило тоді, то це все той же мужик, який нас розпитував. Парамедикам він сам пояснив проблему чітко, виразно, за пунктами, не проґавивши жодної дрібниці. Мов у нього в голові комп'ютер був вбудований!

За викликом машини завжди їдуть із сиреною, а ось везти пацієнта до лікарні із сиреною будуть лише, якщо тяжкий випадок. А так, якщо все нічого, то спокійно та без сирени. Але спостерігати, контролювати, надавати необхідну допомогу будуть обов'язково. У відділенні швидкої допомоги, ти людей які прибули на цих машинах, будуть обслуговуватьпозачергово. Ну, як, поза чергою? Просто там своя черга. На годину-півтори... Але весь цей час поруч із пацієнтом буде хоча б один парамедик.

Для порівняння, якщо ви приїдете самі, то можете просидіти в черзі 6-7 годин, а то й довше. Це на місці врачи вирішуватимуть наскільки екстрений у вас випадок. Не вірите? Ось посилання, пройшовши яким ви побачите час очікування у відділеннях швидкої допомоги в різних госпіталях міста. Дуже корисний сайт, його має сенс перевірити, якщо виникла потреба в екстреній допомозі. Якщо все не дуже погано, то має сенс порівняти час очікування у рiзних лiкарняхі, можливо, поїхати не до найближчої лікарні (у 5 хвилинах), а витратити 20 хв до іншої лікарні, де час очікування на кілька годин менший.

Коли все, дай Боже, обійдеться, то вам пред'являть рахунок за послуги. Мені здається, його поштою надсилають ... не дуже пам'ятаю. Але точно знаю, що там буде вказано місто, де можна оплатити. Там же, на місці, можна домовитись про розстрочення платежу. Допустимо, платити по 50 дол на місяць. Все ж таки люди, всі все розуміють.

Якщо ви побачили, що комусь стало погано на вулиці. Як діяти? Підійдіть та запитайте, як мінімум двічі, чи потрібно викликати швидку. Якщо людина сказала "Так", то викликайте. За послуги швидкої платитиме пацієнт, а не той, хто викликає допомогу. І ось, цікавий момент-"за послуги". Я сама про це дізналася лише днями. Ви маєте право відмовитись від послуг швидкої, навіть якщо вона приїхала. Особливо якщо не ви її викликали. Тоді не треба платити. Покарання за помилковий виклик не буде.

Якщо людина сказала «Ні», то ви не повинні намагатися надати їй будь-яку допомогу. Людина сама вибирає, чи це їй потрібно. Покарання за ненадання допомоги в Канаді є лише у двох провінціях, і Манітоба до цього списку не входить.

І все ж таки прийнято допомогу пропонувати, а при необхідності і самим надавати, якщо вмієте. І не треба боятися, що вас можуть засудити, якщо щось не так зробили. Good Samaritan Act захищає людину, яка надавала допомогу. Але сподіваюся, що ця інформація вам ніколи не знадобиться.

Коли ви знаходитесь в лікарні або на прийомі у спеціаліста, то ви маєте право попросити, щоб усі результати тестів, обстежень тощо вам видали на руки або переслали вашому лікарю. Ця послуга є безкоштовною. Але, як тільки за вами зачинилися вхідні двері, то за всі теж копії з вас вже попросять заплатитигроші. Та й чекати на ті копії іноді можна кілька місяців.

А ось довідка від сімейного лікаря (наприклад, для роботи) – зразу буде платна. Ціна може дещо відрізнятись, але щось близько 50 дол за довідку. Така довідка може бути потрібна вашим роботодавцем, якщо ви прохворіли ... днів. У когось цю довідку зажадають на 3-й день хвороби, у когось на 7-й чи 10-й. Якщо ви призначили зустріч з лікарем і просто на неї не з'явилися, багато лікарів виставляють штраф (приблизно 50 дол). Якщо не зможете прийти, то зателефонувати треба хоч би за добу. Хоча, с другого боку, якщо лікар «свій, сімейний» і ви з ним вже багато років, то може i не буде штрафувати, навіть якщо зателефонуйте за годину-півтори.

У сімейного лікаря прийнято обговорювати одну, щонайбільше дві проблеми, а не всю медичну книжку. Виняток – перший візит, коли вас попросять розповісти про себе всю підноготну. Дуже рекомендую підготуватися до першого візиту- записати коли і на що хворіли, чи були операції, чи приймаєте якісь ліки, для жінок - пологи, вагітності і т. д. Для дітей-обов'язково щеплення. Ну, якщо немає його з собою (того листа, де всi щеплення записани), то i Бог з ним. Поясніть лікареві вашу ситуацію, а далi робить як він скаже.

Усю цю інформацію переведіть на англійську (якщо лікар у вас не говорить українською) і постарайтеся знайти опис ліків, що приймаете (щоб доктору було зрозуміліше i проще знайти аналог). Розмахувати у лікаря перед носом, привезеними ренгенівськими знімками, фотографіями УЗД або знімками МРТ, краще не варто. Можливо ваш особистий лікар і розуміється на цьому, проте, загалом-не повинен. Для цього тут є спеціалісти.

О! Згадала! Якщо людина перебуває в лікарні і її потрібно перевезти до іншого лікувального закладу, то її можуть перевозити машиною швидкої допомоги. І вся команда буде до послуг пацiента. І платити за це нічого не треба. Ну, просто тому, що«лікар прописав».

Продовження-завтра буде.

Не хворійте! Хай щастить!


Простые вещи — 6

Бесплатная медицина — за что приходится платить и другие медицинские вопросы.

Здравствуйте, мои любимые.

Приветствуем в Виннипеге всех прибывших и желаем доброй дороги всем, кто в пути.

Сегодня я хочу рассказать немного о медицине Манитобы.

Мы все знаем, что медицинское обслуживание в Канаде бесплатное. Но. Как говорил И. Губерман: «Конечно да, но не сейчас, не здесь и не с тобой» Никто Губермана на украинский ещё не переводил? Ну, тогда я попробую. Примерно так: «Звичайно Да, алэ не тут, не зараз, не с тобою»

Кое за какие медуслуги манитобцам приходится платить из своего кармана. Не всем, не всегда, так как есть исключения (о некоторых я расскажу).

Самое на мой взгляд, неприятное — это необходимость платить за услуги скорой помощи. Для жителей Виннипега это обойдётся в 250 канадских долларов. Ой, не делайте такие глаза — ещё не так давно эта услуга обходилась нам в 450 дол.

Кстати, если вы не житель Манитобы, то эта услуга стоит 926 долл.

И что же делать, если вдруг поплохело? Вот тут нужно задуматься о том, насколько сильно поплохело. Если вопрос жизни и смерти, то, конечно нужно звонить 911 и вызывать помощь. Если все не так плохо, то можно потихоньку и на своей машине ехать в ближайший госпиталь. Канадцы, обычно так и поступают. Я знаю людей, которые добирались в госпиталь с проломленной головой, с сердечным приступом и даже-не поверите! - со сломанной ногой. Правой! Той, которой на педали давить приходится!

Более безопасный вариант - вызвать такси. Причём, если объяснить, что ситуация экстренная и ехать нужно в больницу, то, надеюсь, они приедут быстро.

Если же выбора нет и нужно вызывать скорую, то вызывайте. Скорая помощь приедет быстро. Средний показатель по Канаде - 7 минут. Конечно, если вы где-то в парке за городом, это будет дольше. В самом Виннипеге обычно 4-5 мин. Может быть и быстрее. Но это не обязательно будет машина скорой помощи с врачами. Врача в машине, в принципе, быть не должно. Должны быть парамедики. Так вот, по вашему вызову выедут все - пожарные, полиция и медработники. Пусть вас это не смущает. К вам приедут люди, которые знают, что делают. Нам приходилось вызывать скорую помощь на дом и уже через 2 минуты у двери стоял пожарный автомобиль (просто пожарная часть рядом). Пожарные вошли в дом, двое стали оказывать помощь, а один стал задавать вопросы родственникам. Мы, все на нервах, долго и путанно пытались объяснить, что и как. Ну, понимаете, когда паникуешь, не очень-то внятно объясняешь. А мужик слушал, кивал и ничего не записывал, что слегка раздражало. Ещё через 3-4 минуты приехала Ambulance (скорая, как мы её себе представляем). Вошли парамедики и тут же оттеснили пожарных, которые сдали пациента с рук на руки. Что поразило тогда, так это все тот же мужик, который нас расспрашивал. Парамедикам он сам объяснил проблему чётко, внятно, по пунктам, не упустив ни одной мелочи. Словно у него в голове компьютер был встроен!

По вызову машины всегда едут с сиреной, а вот везти пациента в больницу с сиреной будут только, если тяжёлый случай. А так, если все ничего, то спокойно и без сирены. Но наблюдать, контролировать, оказывать необходимую помощь будут обязательно. В отделении скорой помощи, прибывших на этих машинах обслуживают вне очереди. Ну, как, вне очереди? Просто там своя очередь. На час-полтора...Но все это время рядом с пациентом будет хотя бы один парамедик.

Для сравнения, если вы приедете сами, то запросто можете просидеть в очереди 6-7 часов, а то и дольше. Это на месте будут решать, насколько экстренный у вас случай. Не верите? Вот ссылка, пройдя по которой вы увидите время ожидания в отделениях скорой помощи в различных госпиталях города. Очень полезная ссылка, её имеет смысл проверить, если возникла необходимость в экстренной помощи. Если все не очень плохо, то имеет смысл сравнить время ожидания и, может быть, поехать не в ближайшую больницу (в 5 минутах), а потратить 20 мин до другой больницы, где время ожидания на пару часов меньше.

https://wrha.mb.ca/wait-times/

Когда все, слава Богу, обойдётся, то вам предъявят счёт за услуги. По-моему, его по почте присылают... не очень помню. Но точно знаю, что там будут указаны места, где можно оплатить. Там же, на месте, можно договориться о рассрочке платежа. Допустим, платить по 50 долл в месяц. Все же люди, все всё понимают.

Если вы увидели, что кому-то стало плохо на улице. Как действовать? Подойдите и спросите, как минимум дважды, нужно ли вызвать скорую. Если человек сказал «Да», то вызывайте. За услуги скорой будет платить пациент, а не вызывающий помощь. И вот, интересный момент- «за услуги». Я сама об этом узнала только на днях. Вы имеете право отказаться от услуг скорой, даже если она приехала. Особенно, если не вы её вызывали. Тогда платить не нужно. Наказания за ложный вызов не будет.

Если человек сказал «Нет», то вы не должны пытаться оказать ему какую бы то ни было помощь. Человек сам выбирает нужно ли ему это. Наказание за неоказание помощи в Канаде есть только в двух провинциях и Манитоба в этот список не входит.

И, все же, принято помощь предлагать, а при необходимости и самим оказывать, если умеете. И не нужно бояться, что вас могут засудить, если что-то не так сделали. Good Samaritan Act защищает человека, который оказывал помощь. Но, надеюсь, что эта информация вам никогда не понадобится.

Когда вы находитесь в больнице или на приёме у специалиста, то вы имеете право попросить, чтобы все результаты тестов, обследований и т. п. вам выдали на руки или переслали вашему лечащему врачу. Эта услуга бесплатна. Но, как только за вами закрылась входная дверь, то за все те же копии с вас уже потребуют деньги. Да и ждать их иногда можно несколько месяцев.

Справка от семейного врача (например, для работы) — платная. Цена может несколько отличаться, но что-то около 50 долл за справку. Такая справка может быть затребована вашим работодателем, если вы проболели...дней. У кого-то эту справку затребуют на 3-й день болезни, у кого-то на 7-й или 10-й. Если вы назначили встречу с врачом и просто на неё не явились, то многие врачи выставляют штраф (примерно 50 дол). Если не сможете прийти, то позвонить нужно хотя бы за сутки. Хотя, когда врач «свой, семейный» и вы у него уже много лет, то может не штрафовать даже если позвоните за час-полтора.

У семейного врача принято обсуждать одну, максимум две проблемы, а не всю медицинскую книжку. Исключение-первый визит, когда вас попросят рассказать о себе всю подноготную. Весьма рекомендую подготовиться к первому визиту - записать, когда и чем болели, были ли операции, принимаете ли какие-то лекарства, для женщин — роды, беременности и т. п. Для детей - обязательно прививочный лист. Ну, если нет его с собой-то Бог с ним. Объясните врачу вашу ситуацию, а дольше уж как он скажет.

Всю эту информацию переведите на английский (если врач у вас не говорит на украинском) и постарайтесь найти описание принимаемых лекарств, чтобы доктору было понятнее. Размахивать у врача перед носом привезёнными рентгеновскими снимками, фотографиями УЗИ или снимками МРТ, лучше не стоит. Может быть, ваш личный врач и разбирается в этом, но, в целом - не обязан. Для этого здесь есть специалисты.

О! Вспомнила! Если человек находится в больнице и его нужно перевезти в другое лечебное заведение, то его вполне могут перевозить на машине скорой помощи. И вся команда будет к его услугам. И платить за это ничего не нужно. Ну, просто «доктор прописал».

Не болейте! Нехай щастить!


1 view0 comments

Recent Posts

See All

Канада, Виннипег: Прості речі / Простые вещи - 16 / Оголошення про роботу / Объявления о работе

Это копия моих постов с Фейсбука, объединённых темой первых шагов в Канаде. Как обычно - сначала текст на украинском, потом на русском. Оголошення про роботу: читаємо між рядками. Днями побачила в гру

Канада, Виннипег: Прості речі / Простые вещи - 15 / аварія / авария

Это копия моих постов с Фейсбука, объединённых темой первых шагов в Канаде. Не пропустите-текст на русском-ниже. Прості речі-15 Сьогодні спробуємо поговорити про прості дії, які потрібно виконати у то

bottom of page