• Nota Bene Arts

Канада, Виннипег: Прості речі / Простые вещи - 14 / водіння машини в Манітобі / вождение машины

Это копия моих постов с Фейсбука, объединённых темой первых шагов в Канаде. Напоминаю, что текст на двух языках - украинском и русском (см. ниже).


Деякі моменти проїзду перехрестя.

На багатьох вулицях існує спеціальний вихiд для повороту праворуч. Дуже - дуже зручно. Там стоятиме знак «Поступися дорогі». Для тих, кому доведеться здавати на права у Вінніпезі, інструктори дуже люблять спостерігати, як ви повернете на такій ділянці. Потрібно не поспішаючи в'їхати в цю додаткову «кишеню» і подивитися влiво. Якщо ви не створюєте перешкод, проїжджайте, не зупиняючись і вбудовуйтеся в потрібну вам полосу дороги. Якщо зупиніться на тому виходi, то отримайте штрафні бали. Звичайно, якщо ліворуч йдуть автомобілі, то їх треба пропускати, але, знову ж таки, як правило, ця «кишеня” переходить у додаткову полосу, яка далі зникне. Ви можете туди увійти і вже там зупинитись, чекаючи, коли потрібна смуга звільниться. Ой, як складно описати словами, а насправді легко і дуже зручно.

Люди добрi, підкажіть будь ласка, як правильно говорити “смуга руху” або все ж таки “полоса дороги”? Вибачте, якщо використовую слово не так.

Під'їжджаючи до світлофора, звертайте увагу на наявність лінії Stop-Line. Це біла смуга на дорозі, яка вказує, де саме потрібно зупинитися. Як правило, на узбіччі справа буде додатковий знак зі стрілочкою, що вказує положення смуги (взимку під снігом смуги не видно і орієнтуватися доводиться лише на цей знак). Зазвичай ця лінія знаходиться буквально за 2-3 метри від перехрестя, але може виявитися і за 5-7 метрів або навіть більше. Ви повинні зупинитися перед цією лінією. Якщо там додатково є Стоп-знак, то потрібно зупинятися перед лінією, а не безпосередньо перед знаком. Чому так? На невеликих вуличках, особливо в зоні руху автобусів або семітрейлерів, передбачена додаткова відстань, що дозволяє повернути великій машини, не створюючи аварійну обстановку. Кілька разів спостерігала ситуацію — на перехресті, впритул перед знаком Стоп стоїть легковушка. Ззаду його замкнула інша машина. А на самому перехресті розкорячався автобус, який не може зробити поворот, не зачепивши цей легковушку. Перша думка про водія легковика, у такій ситуації “О! Новенький у Канаді»

Я, чесно кажучи, в ситуації Стоп-лінія + Стоп-знак зупинятися i там і там. Спочатку на лінії,а потім, під'їхавши до знаку, ще раз пригальмую, щоб переконатися, що нікому не заважаю.

Ще ви побачите у мiстi 3-х чи 4-х сторонній стоп-знак. Фактично це два знаки. Звичайний стоп та табличка «4-way». Тобто машина, що під'їжджає з будь-якого боку, повинна зупинитися. Діє принцип «Першим приїхав – першим поїхав». І що робити, якщо дві машини під'їхали одночасно? Починаємо махати руками "Проїжджайте, будь ласка". Зазвичай пропускають насамперед того, хто їде прямо. Але жорсткого правила немає. У такій ситуації просто переконайтеся, що другий водій пропускає вас і після цього продовжуйте рух. Будьте пильними — на деяких перехрестях у одного з напрямків може бути пріоритет. Або ви їдете в житловому районі і весь час потрапляєте на 4-х сторонні знаки, але раптом одна з доріг виявиться більш важливою і тоді у вас буде звичайний стоп-знак і ви повинні пропускати всі машини! Але це нічого, з часом, звикните.

У більшості ситуацій при червоному світлі світлофора (виконавши обов'язковий стоп) ви можете повернути праворуч. За винятком тієї ситуації, коли ви бачите знак – червоне світло світлофора та знак, що забороняє поворот праворуч.

Іноді під цим знаком може бути табличка із зазначенням часу дії знака. Взагалі всі ці додаткові таблички дуже допомогають. На великих дорогах, наприклад, не можна паркувати машини в час пікю То що цi машини не блокують праву полосу, різко покращує рух у місті. Якщо ж ви залишите машину припаркованою в цей час, то одним штрафом, найімовірніше, не обійдетесь. Машину потягнуть на штраф стоянку і доведеться ще i за це платити.

І ще про проїзд на червоне світло. Якщо ви їдете по дорозі з одностороннім рухом і вам потрібно повернути на іншу дорогу з одностороннім рухом, то в цьому випадку ви можете навіть повернути ліворуч (звичайно, виконавши стоп, переконавшись, що немає забороняючого знака та не створюючи перешкод іншим автомобілям). Головне, що потрібно пам'ятати – всі ваші пересування та повороти ви виконуєте через СТОП – повну зупинку автомобіля. Той самий стоп виконується при червоному миготливому світлі. Зупинилися, озирнулися, продовжуєте рух.

Якщо раптом опинилися в ситуації, коли світлофор не працює (трапляється після сильної бурі чи снiгопаду), то проїжджати потрібно, користуючись правилами 4-х стороннього перехрестя, хто раніше під'їхав, той раніше й поїде. Але, як правило, до таких перехресть швидко приїжджає поліцейська машина і далі вам потрібно просто виконувати команди поліцейських.

При виконанні повороту, будь ласка, вмикайте поворотник. Манітобці славляться своїм небажанням використовувати поворотники. Навіть жартують «Якщо в Манітобі ви побачите машину з увімкненим поворотником, то це виробничий дефект, то лампочку випадково включили на заводі, а водій не знає, як вимкнути». Усе вони знають, але не завжди використовують. Дратує жахливо. Пожививши якийсь час у Вінніпезі, ви навчитеся шостим почуттям вгадувати, коли автомобіль, що йде у сусідній полосі, вирішить змінити напрям та влізти перед вами. Ну, швидкість може знизити, ну колеса трохи змінять траєкторію, ну водій гляне через плече – все! I в цей самий момент нога вже тягнеться до гальма, щоб не в'їхати в зад машині, яка "як вискочить". Це змушує весь час спостерігати за машинами, що йдуть поруч. Дуже неприємне почуття.

До речі, щодо «водій гляне через плече». Відповідно до місцевих правил, перебудовуючись у лівий ряд, водій повинен обов'язково подивитися через лiве плече, щоб переконатися, що в сліпій зоні немає іншого автомобіля. При сдачi екзамена на водіння, ви повинні чітко повертати голову ліворуч, інакше не сдасте и прав не отримаєте. Цей жест - доповнення до «подивитись у дзеркала», тому що у бiльшости місцевих машин дзеркала можуть бути спрямовані куди завгодно, а після сильного снігопаду, ніякі дзеркала місцевим не допомагають, якщо вони виїжджають на занесеній снігом машині. Про водіння взимку потрібно писати окремо, але до зими ще далеко - ви тодi вже цілком освоїтеся. Єдине, що згадаю – тримайтеся подалі від вантажівок із кучугурою на даху. Коли цю тонну снігу здуває на швидкості прям вам у лобове скло, то уникнути аварії майже неможливо. У кращому разі, мінятимете лобове, в гіршому-не тільки.

Що ще? Усі учасники руху (включно з пасажирами на задньому сидінні) повинні бути пристебнуті ременями безпеки. У разі недотримання правила - штрафу 300 дол з кожного. Водій платить за себе та всіх дітей віком до 18 років. Дорослі самі за себе. У нас є один приятель, який відмахується "Та ну його!". Зазвичай фрази "Що, гроші кишеню тиснуть?" вистачає, щоб він пристебнувся.

Діти до певного віку мають бути пристебнуті ременями у спеціальному дитячому кріслi. Будь ласка, подивіться цю інформацію самі – там багато нюансів, яких я не знаю. Якщо вам, по доброті, подарували подібне сидіння, то перевіряйте, чи воно відповідає стандартам і перевірте expiration date — термін придатності. Це важливо.

Зверніть увагу, що у Вінніпезі є місця, призначені для безпечного переходу пішоходів. При підході до цього переходу, людина натискає кнопку і загоряються яскраві жовті вогні, що миготять, прямо над дорогою. Водій автомобіля повинен зупинитися та пропустити пішохода. Пам'ятайте, що пішохід може бути не один, переконайтеся, що більше ніхто не перебігає дорогу, і тільки після цього продовжуйте рух. Шановні пішоходи, будь ласка, користуйтеся цими кнопками. Я знаю, що днями мало не стався нещасний випадок на подібному переході, біля готелю, де поселені новоприбулі. Людина явно не знала про існування цієї кнопки і зробила крок прямо під колеса машини. Слава Богу, обійшлося. У невеликому українському містечку, де я виросла, пішоходи переходили дорогу де завгодно, а водії завжди пропускали. Тут не так. До того ж, зупинити машину на 30-40 км/год (саме так їздили машини в моєму місті) набагато простіше, ніж на 80-90 км/год, як їдуть тут на більшості дорог.

Кнопки для переходу є часто і на звичайних (не спеціально обладнаних для пішоходів) перехрестях. Якщо цю кнопку не натиснути, то і знак «Перехід дозволено» не загориться і можуть виникнути проблеми з машинами, що повертають у вашу сторону. Там все якось взаємопов'язане - і зелене світло у вашому напрямку іноді без натискання тієї кнопки взагалі не загориться. Коротше, тут все зроблено для вашої зручності та безпеки, тільки навчитеся всім цим користуватися. Як казав один мій приятель «Якщо вам у Канаді щось незручно, значить, ви щост не так робите». Скільки разів я рвала пластикові упаковки з продуктами, ламаючи нігті і проклинаючи виробників, а потім знаходила дуже зручну застібку Ziploc, яка відкривалася легким рухом. І закривалася, до речі, також. І картинка була намальована зі стрілочкою, що вказує, де саме ця застібка розташована. Але ні, адже ми інструкцію читати починаємо, тільки коли вже все зламали. Ой, щось я не про те...

Повертаємось до правил керування автомобiлем. Категорично заборонено користуватись мобільними телефонами під час руху. Будь-які wi-fi пристрої, що дозволяють тримати руки вільними - будь ласка, скільки завгодно. Але звичайний елефон в руки краще не брати , а ні що б подивитися, хто дзвонив, ні час перевірити, ні карту поглянути. Краще не тримати навіть на пасажирському сидінні (мені тут у коментах підказали, що за це можуть оштрафувати). Якщо виникла гостра необхідність відповісти на дзвінок, потрібно з'їхати з дороги, поставити машину на «паркінг», раджу включити аварійку, і після цього можете дзвонити. Зупинка на світлофорі паркуванням не вважається i по телефону там не побалакаете.

Якщо склалася якась аварійна ситуація, то, з'їхавши на узбіччя, включайте аварійні вогні та підніміть кришку капота. Нас одного разу оштрафували, коли ми зупинили машину (через аварійну ситуацію) у місці, де не можна було паркуватися. Зупинку було дозволено. Увімкнули аварійні вогні. Чоловік вийшов із машини, щоб подивитися, що трапилося. Дама - парковий офіцер, що опинилася поблизу, вже через хвилину простягла нам штрафний талон. Ми ламаною англійською спробували пояснити, що все, що менше п'яти хвилин - зупинка, а не паркування і що вогні ж включені. Але їй принесло якесь задоволення пояснити нам, що як тільки водій залишив машину, це вже парковка, а оскільки капот не піднятий, то й ситуація не аварійна. Було дуже прикро, адже вона чудово розуміла, що ми «новенькі», але явно отримувала задоволення від того, що відбувається. Ну, що ж, не всі манітобці friendly. Але все ж таки величезна більшість.

Швидкість руху ... Ви помітите, що більшість манітобців перевищують дозволену межу швидкості. Але не дуже. Приблизно на 10 км, за вказаних 90 км/год. Чому саме так? Вважається, що помилка радара становить 10%. Ну, плюс-минус пару кілометрів на годину. Тобто, при дозволеній швидкості 90 км/год за 99 км/год вас не оштрафують. Але за 101 км/год ви отримаєте гарантований штраф. Якщо ви не дуже любите швидку їзду або не дуже впевнені у своїх навичках водія, то намагайтеся дотримуватися правої полоси руху. Особливо за містом. Там буде спеціальний знак із групи рекомендованих (не обов'язкових) до виконання. Знак буде виглядати як білий прямокутник із написом "slow traffic keep right". Це означає, що на правій смузі ви можете рухатися зі зниженою швидкістю. У Канаді, на відміну від США, немає знаків, що обмежують мінімальну швидкість (у Штатах вас запросто штрафануть за повільний рух), але все ж таки не прийнято сповільнювати рух у лiвій полосі. А на правiй рухайтесь хоч 20 км/год — то ваше право!

Ще не прийнято гудіти на світлофорі, якщо хтось «зазивався» і не поїхав, коли спалахнуло зелене світло. Зазвичай, люди терпляче чекають, коли до водія дійде що вiн «тормоз» і він таки рушить з місця. Взагалі, гудіти в класон нiколи не прийнято, за винятком екстремальної ситуації.

Бкдь ласка, коли приїдете до магазину, то не займайте місця на парковках, що мають позначення для інвалідів, для матерів з дітьми, для навантаження-розвантаження і т.п. На парковці для інвалідів залишають тiльки машини, що мають спеціальний пропуск у вигляді картки блакитного кольору, прикріпленої так, щоб було видно крізь лобове скло.

Паркування у госпіталів-платні. Навіть якщо ви когось привезли до відділення невідкладної допомоги, за паркування платити доведеться. Але тут я можу довго обурюватися такою несправедливістю, але що робити, якщо навіть медсестри, які працюють у цих госпіталях, змушені платити за паркування. Як правило, на одну-дві години, безкоштовне паркування можна знайти на найближчих вуличках.

У центрі міста всі парковки платні, але читайте інформацію на апаратах оплати. Часто у вихідні або у вечірній час там буває complimentary parking — безкоштовне паркування на одну-дві години або навіть цілий день.

У зоні, позначеній знаком Loading zone, можна машину залишити на декілька хвилин (не більше 15) для того, щоб занести пакети в будинок, наприклад. Але, в основному, це зона посадки-висадки пасажирів і паркуватись там не можна.

Буває, їдеш вулицею, яка вся заповнена припаркованими автомобілями і, раптом, диво — вільне місце! І помітне таке - поряд червона пожежна колонка стоїть. Так ось, у пожежних колонок паркуватись категорично заборонено. Це зона для зупинки пожежних машин на випадок пожежі.

Зверніть увагу, що на невеликих вуличках усі машини будуть припарковані лише на одній стороні дороги, перед машини буде спрямований у сторону руху цією полосою. Саме так і паркуйтесь. З іншого боку, зазвичай, є знак «зупинка заборонена».

У місті є кілька камер, що фіксують вашу швидкість або проїзд на червоне світло. Штраф надішлють поштою з фотографією вашого автомобіля, зазначенням швидкості та сумою штрафу. Оплачує господар автомобіля (на кого оформлено страховку). Якщо за кермом був не господар (дав другу поїздити, наприклад, для цього жодних довіреностей оформляти не потрібно), то це його особиста проблема — домовлятися з другом. Оплачує офіційно господар, а чиї це будуть гроші-не важливо. Існують також автомобілі з радаром, які можуть виявитися будь-де. Штраф також пришлють поштою у конвертi. Блимати фарами зустрічним, щоб попередитипро таку машину - марно. Тут такого не знають. У місті є пара-трійка диваків, які стоять із знаками Radar, попереджаючи водіїв. Але набагато надійніше, не перевищувати швидкість.

Через вічні ремонти доріг, періодично потрапляєш у ситуацію, що смуга руху, якою ти їхав, виявляється закритою. Значить, знижуємо швидкість, включаємо поворотник і акуратно втискаємося у сусідній ряд. Якщо вас впустили, то прийнято підняти праву руку на знак подяки. Можете навіть трохи помахати рукою. Водії великих тракiв та водії автобусів, як правило, дякують, блимнувши задніми вогнями. Якщо ви рухаєтеся в ряду, який не перекритий, а в сусідньому ряду стоять машини, що миготять поворотником і прохають їх впустити, то діє негласне правило 1:1. Тобто, проходить одна машина з основного ряду, одна з того, звідки вбудовуються. Втискатися другим, приліпившись до попередього, не прийнято, Так само не прийнято і не впустити машину перед собою. Будьте ввічливі, пропустіть, іншого разу і вас пропустять. Та й дрібної аварії уникнете, адже канадець точно впевнений, що ви його впускаєте і буде дуже здивований, якщо ви йому в крило в'їдете. А аварія-це зайвий час, нерви та гроші.

Вам уже, напевно, казали, що в Канаді можна випити трохи алкоголю та сісти за кермо. Досвідченим водіям це дозволено (хоч і дуже лімітується), але я не радила б. Ніхто не знає, як ваш організм реагує на алкоголь. Випив пляшку пива, сів за кермо, потрапив під полiцейску перевірку і виявилося, що вміст алкоголю вищий за норму — це все може здорово зіпсувати вашу історію водіння. А історію потрібно мати відмінну (див. ситуації зі страховками та демеритами, у разі аварії).

Про те, як поводитися в ситуації, коли аварії уникнути не вдалося - у наступному пості.

Хай щастить!


Простые вещи-14.


Некоторые моменты проезда перекрёстка.

На многих улицах существует специальный «карман» для поворота направо. Очень-очень удобно. Там будет стоять знак «Уступи дорогу». Для тех, кому придётся сдавать на права в Виннипеге-инструкторы очень любят наблюдать, как вы повернёте на таком участке. Нужно не торопясь въехать в этот дополнительный «карман» и посмотреть направо. Если вы не создаёте помех, то проезжайте, не останавливаясь и встраивайтесь в нужную вам полосу. Если остановитесь, то получите штрафные баллы. Конечно, если слева идут автомобили, то их нужно пропускать, но, опять же, как правило, карман переходит в дополнительную полосу, которая дальше исчезнет. В неё вы можете войти и уже там остановиться, ожидая, когда нужная полоса освободиться. Ой, как сложно описать словами, а на деле-легко и очень удобно.

Подъезжая к светофору, обращайте внимание на наличие полосы Stop-Line. Это белая полоса на дороге, указывающая, где именно нужно остановиться. Как правило на обочине справа будет дополнительный знак со стрелочкой, указывающей положение полосы (зимой под снегом полосы не видно и ориентироваться приходится только на этот знак). Обычно эта линия находится буквально в 2-3 метрах от перекрёстка, но может оказаться и в 5-7 метрах или даже больше. Вы обязаны остановиться перед этой линией. Если там дополнительно есть Стоп-знак, то останавливаться нужно перед линией, а не непосредственно перед знаком. Почему так? На небольших улочках, особенно в зоне движения автобусов или семитрейлеров, предусмотрено дополнительное расстояние, позволяющее большим машинам повернуть, не создавая аварийную обстановку. Несколько раз наблюдала ситуацию — на перекрёстке, в упор перед знаком Стоп стоит легковушка. Сзади её заперла другая машина. А на самом перекрёстке раскорячился автобус, который не может совершить поворот, не зацепив эту легковушку. Первая мысль о водителе легковушки, в такой ситуации “О! Новенький в Канаде»

Я, честно говоря, в ситуации Стоп-линия + Стоп-знак предпочитаю останавливаться и там, и там. Сначала на линии, потом, подъехав к знаку, ещё раз приторможу, чтобы убедиться, что никому не мешаю.

Ещё вы увидите 3-х или 4-х сторонний стоп-знак. Фактически, это два знака. Обычный стоп и табличка «4-way». То есть, машина, подъезжающая с любой стороны, обязана остановиться. Действует принцип «Первым приехал - первым уехал». И что делать если две машины подъехали одновременно? Начинаем махать руками «Проезжайте, пожалуйста». Обычно пропускают сначала того, кто едет прямо. Но, жёсткого правила нет. В такой ситуации просто убедитесь, что второй водитель вас пропускает и после этого продолжайте движение. Будьте бдительны — на некоторых перекрёстках у одного из направлений может быть приоритет. Или вы едете в жилом районе и все время попадаете на 4-х сторонние знаки, но вдруг, одна из дорог окажется более важной и тогда у вас будет обычный стоп-знак, и вы обязаны пропускать все машины! Но это ничего, со временем, привыкните.

В большинстве ситуаций при красном свете светофора (выполнив обязательный стоп) вы можете повернуть направо. За исключением той ситуации, когда вы видите знак — красный свет светофора и знак запрещающий поворот направо.

Иногда под этим знаком может быть табличка с указанием времени действия знака. Вообще, все эти дополнительные таблички очень выручают. На больших дорогах, например, нельзя парковать машины в часты пик, что резко улучшает движение в городе. Если же вы оставите машину припаркованной в это время, то одним штрафом, вероятнее всего, не обойдётесь. Машину утащат на штраф стоянку и придётся ещё и за это платить.

И ещё о проезде на красный свет. Если вы едете по дороге с односторонним движение и вам нужно повернуть на другую дорогу с односторонним движение, то в этом случае вы можете даже повернуть налево (конечно, выполнив стоп, убедившись, что нет запрещающего знака и не создавая помех другим автомобилям). Главное, что нужно помнить — все ваши повороты вы выполняете через СТОП — полную остановку автомобиля. Тот же стоп выполняется при красном мигающем свете. Остановились, огляделись, продолжаете движение.

Если вдруг оказались в ситуации, когда светофор не работает (случается после сильной бури), то проезжать нужно, пользуясь правилами 4-х стороннего перекрёстка-кто раньше подъехал, тот раньше и уедет. Но, как правило, к таким перекрёсткам быстро приезжает полицейская машина и дальше вам нужно просто выполнять команды полицейских.

При выполнении поворота, пожалуйста, включайте поворотник. Манитобцы славятся своим нежеланием использовать поворотники. Даже шутят «Если в Манитобе вы увидите машину с включённым поворотником, то это производственный дефект, случайно включили на заводе, а водитель не знает, как выключить». Все они знают, но не всегда используют. Раздражает ужасно. Поживя какое-то время в Виннипеге, вы научитесь шестым чувством угадывать, когда автомобиль, идущий в соседней полосе, решит сменить полосу и влезть перед вами. Ну, скорость может снизит, ну колеса чуть изменят траекторию, ну водитель взглянет через плечо — все, в этот момент нога уже тянется к тормозу, чтобы не въехать в зад машине, которая «как выскочит». Это заставляет все время наблюдать за идущими рядом машинами. Очень неприятное чувство.

Кстати, по поводу «водитель взглянет через плечо». Согласно местным правилам, перестраиваясь в левый ряд, водитель должен обязательно посмотреть через плечо, чтобы убедиться, что в слепой зоне нет другого автомобиля. При сдаче экзамена на вождение, вы должны чётко поворачивать голову налево, иначе экзамен не сдадите. Этот жест-дополнение к «посмотреть в зеркала», потому что у многих местных зеркала могут быть направлены куда угодно, а после сильного снегопада, никакие зеркала местным не помогают, если они выезжают на занесённой снегом машине. О вождении зимой нужно писать отдельно, но до зимы ещё далеко-вы уже вполне освоитесь. Единственное, что упомяну — держитесь подальше от грузовиков с сугробом на крыше. Когда эту тонну снега сдует на скорости вам в лобовое, то избежать аварии почти невозможно. В лучшем случае, будете менять лобовое стекло, в худшем - не только.

Что ещё? Все участники движения (включая пассажиров на заднем сидении) должны быть пристёгнуты ремнями безопасности. В случае несоблюдения правила-штраф 300 дол с каждого. Водитель платит за себя и всех детей в возрасте до 18 лет. Взрослые-сами за себя. У нас есть один приятель, который отмахивается «Да ну его!». Обычно фразы «Что, деньги карман жмут?» хватает, чтобы он пристегнулся.

Дети до определенного возраста должны быть пристёгнуты ремнями в специальном детском сидении. Пожалуйста, посмотрите эту информацию сами — там много нюансов, которых я не знаю. Если вам, по доброте, подарили подобное сидение, то проверяйте, соответствует ли оно стандартам и проверьте expiration date — срок годности. Это важно.

Обратите внимание на то, что в городе есть места, предназначенные для безопасного перехода пешеходов. При подходе к этому переходу, человек нажимает кнопку и загораются яркие мигающие жёлтые огни прямо над дорогой. Водитель автомобиля обязан остановиться и пропустить пешехода. Помните, что пешеход может быть не один, убедитесь, что больше никто не перебегает дорогу и только после этого продолжайте движение. Уважаемые пешеходы, пожалуйста пользуйтесь этими кнопками. Я знаю, что на днях чуть не произошёл несчастный случай на подобном переходе, около гостиницы, в которой поселены новоприбывшие. Человек явно не знал о существовании этой кнопки и шагнул прямо под колёса машины. Слава Богу, обошлось. В небольшом украинском городке, где я выросла, пешеходы переходили дорогу, где угодно и водители всегда пропускали. Здесь-не так. К тому же, остановить машину на 30-40 км/час (именно так ездили машины в моем городе) гораздо проще, чем на 80-90 км/час, как едут здесь на больших дорогах.

Кнопки для перехода есть зачастую и на обычных (не специально оборудованных для пешеходов) перекрёстках. Если эту кнопку не нажать, то и значок «Переход разрешён» не загорится и могут возникнуть сложности с машинами, поворачивающими в вашу сторону. Там все как-то взаимосвязано - и время перехода, и зелёный свет в вашем направлении (иногда без нажатия кнопки зелёный вообще не загорится). Короче, здесь все сделано для вашего удобства и безопасности, только научитесь всем этим пользоваться. Как говорил один мой приятель «Если вам в Канаде что-то неудобно, значит вы это не так делаете». Сколько раз я рвала пластиковые упаковки с продуктами, ломая ногти, и проклиная изготовителей, а позже обнаруживала очень удобную застёжечку Ziploc, которая открывалась лёгким движением. И закрывалась, кстати, тоже. И картинка была нарисована со стрелочкой, указывающей где именно эта застёжка расположена. Но нет, мы ведь инструкцию читать начинаем, только когда уже все сломали. Ой, что-то я отвлеклась…

Возвращаемся к правилам. Категорически запрещено пользоваться мобильными телефонами во время движения. Всякие wi-fi устройства, позволяющие держать руки свободными-пожалуйста, сколько угодно. Но телефон, как таковой в руки лучше не брать ни что бы посмотреть, кто звонил, ни время проверить, ни карту взглянуть. Лучше не держать даже на пассажирском сидении (мне тут в комментах подсказали, что и за это могут оштрафовать). Если возникла острая необходимость ответить на звонок, то нужно съехать с дороги, поставить машину на «паркинг», советую включить аварийку, и после этого можете звонить. Остановка на светофоре парковкой не считается.

Если сложилась аварийная ситуация, то, съехав на обочину, включайте аварийные огни и поднимите крышку капота. Нас однажды оштрафовали, когда мы остановили машину (из-за аварийной ситуации) в месте, где нельзя было парковаться. Остановка была разрешена. Включили аварийные огни. Муж вышел из машины, чтобы посмотреть, что случилось. Оказавшаяся по близости дама-парковый офицер уже через минуту протянула нам штрафной талон. Мы на ломаном английском попытались объяснить, что все, что менее пяти минут-остановка, а не парковка и что огни включены. Но ей доставило какое-то удовольствие объяснить нам, что как только водитель покинул машину, это уже парковка, а так как капот не поднят, то и ситуация не аварийная. Было очень обидно, она ведь прекрасно понимала, что мы «новенькие», но явно получала удовольствие от происходящего. Ну, что ж, не все манитобцы friendly. Но, все же, огромное большинство.

Скорость движения...Вы заметите, что большинство манитобцев превышают разрешённый предел скорости. Но не очень сильно. Примерно на 10 км, при указанных 90 км/час. Почему именно на столько? Считается, что погрешность радара составляет 10%. Ну, плюс-минут пару км в час. То есть, при разрешённой скорости в 90км/ч за 99 км/час вас не оштрафуют. Но вот за 101 км/час вы получите гарантированный штраф. Если вы не очень уверены в своих водительских навыках, то старайтесь придерживаться правой полосы движения. Особенно, за городом. Там будет специальный знак, из группы рекомендованных (не обязательных) к выполнению. Знак будет выглядеть как белый прямоугольник с надписью «slow traffic keep right». Означает, что на правой полосе вы можете двигаться с пониженной скоростью. В Канаде, в отличие от США, нет знаков, ограничивающих минимальную скорость (в Штатах ваз запросто штрафанут за медленную езду), но принято не тормозить движение в правой полосе.

Ещё не принято гудеть на светофоре, если кто-то «зевнул» и не поехал, когда загорелся зелёный свет. Обычно, терпеливо ждут, когда же до водителя дойдёт и он тронется с места. Вообще, гудеть по любому поводу не принято, за исключением экстремальной ситуации.

Не занимайте места на парковках, имеющие обозначения для инвалидов, для матерей с детьми, для погрузки-разгрузки только и т. п. На парковке для инвалидов оставляют машины, имеющие специальный пропуск в виде карточки голубого цвета, прикреплённой так, чтобы было видно сквозь лобовое стекло.

Парковки у госпиталей-платные. Даже, если вы кого-то привезли в отделение неотложной помощи, за парковку платить придётся. Но, тут я могу долго возмущаться такой несправедливостью, но, что делать, если даже медсестры, работающие в этих госпиталях, вынуждены платить за парковку. Как правило, на один-два часа, бесплатную парковку можно найти на ближайших улочках.

В центре города, все парковки платные, но читайте информацию на аппаратах оплаты. Часто в выходные или в вечернее время там бывает complimentary parking — бесплатная парковка на один-два часа или даже на целый день.

В зоне, обозначенной знаком Loading zone, можно машину оставит на несколько минут не больше 15) для того, чтобы занести пакеты в дом, например. Но, в основном, это зона посадки -высадки пассажиров и парковаться там нельзя.

Бывает, едешь по улице, которая вся заполнена припаркованными автомобилями и, вдруг - о, чудо — свободное место! И приметное такое-рядом красная пожарная колонка стоит. Так вот, у пожарных колонок парковаться категорически запрещено. Это зона для остановки пожарных машин «на случай пожара».

Обратите внимание, что на небольших улочках все машины будут припаркованы только на одной стороне дороги, перед машины направлен в сторону движения по этой полосе. Именно так и паркуйтесь. На другой стороне, как правило, есть знак «остановка запрещена».

В городе есть некоторое количество камер, фиксирующих вашу скорость или проезд на красный свет. Штраф пришлют по почте с фотографией вашего автомобиля, указанием скорости и суммой штрафа. Оплачивает хозяин автомобиля (на кого оформлена страховка). Если за рулём был не хозяин (дал другу поездить, например, для этого никаких доверенностей оформлять не нужно), то это его личная проблема — договариваться с другом. Оплачивает официально хозяин, а уж чьи это будут деньги-не важно. Существуют также автомобили с радаром, которые могут оказаться где угодно. Мигать фарами встречным, чтобы предупредить-бесполезно. Здесь такого не знают. В городе есть пара-тройка чудаков, которые стоят с знаками Radar, предупреждая водителей. Но гораздо надёжнее не превышать скорость.

Из-за вечных ремонтов дорог, периодически попадаешь в ситуацию, что полоса движения, по которой ты ехал, оказывается закрытой. Значит, снижаем скорость, включаем поворотник и аккуратно встраиваемся в соседний ряд. Если вас впустили, то принято поднять правую руку в знак благодарности. Можете даже слегка помахать рукой. Водители дальнобойщики и водители автобусов, как правило, благодарят, мигнув задними огнями. Если вы двигаетесь в ряду, который не перекрыт, а в соседнем ряду стоят машины, мигающие поворотником и просящие их впустить, то действует негласное правило 1:1. То есть, проходит одна машина из основного ряда, одна-из того, откуда встраиваются. Втискиваться вторым, прилепившись к впереди идущему, не принято, также, как и не впускать машину перед собой. Будьте вежливы, пропустите, в другой раз и вас впустят. Да и мелкой аварии избежите, ведь канадец-то точно уверен, что вы его впускаете и будет очень удивлён, если вы ему в крыло въедете. А авария — это лишнее время, нервы и деньги.

Вам уже, наверняка, говорили, что в Канаде можно выпить некоторое количество алкоголя и сесть за руль. Опытным водителям это разрешено (хотя и очень лимитируется), но я бы не советовала. Никто не знает, как именно ваш организм реагирует на алкоголь. Выпил бутылку пива, сел за руль, попал под проверку и оказалось, что содержание алкоголя выше нормы — это все может здорово испортить вашу историю вождения. А историю иметь нужно отличную (см. ситуации со страховками и демеритами, в случае аварии).

О том, как вести себя в ситуации, когда аварии избежать не удалось- в следующем посте.

Хай щастить!

https://www.facebook.com/hashtag/КанадаПростіРечі

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Это копия моих постов с Фейсбука, объединённых темой первых шагов в Канаде. Как обычно - сначала текст на украинском, потом на русском. Оголошення про роботу: читаємо між рядками. Днями побачила в гру

Это копия моих постов с Фейсбука, объединённых темой первых шагов в Канаде. Не пропустите-текст на русском-ниже. Прості речі-15 Сьогодні спробуємо поговорити про прості дії, які потрібно виконати у то